Agrár-EDIH állattenyésztési gyakorlat - Demo Day Karcagon és Tetétlenen címmel szervezett programot a karcagi NAK Szolgáltató Központban 2025. július 9-én, szerdán az AEDIH projekt, melynek megvalósításában a Kamara is részt vesz, mint konzorciumi tag.
Az AEDIH projekt az Európai Unió és hazai finanszírozás együttes támogatásával jött létre, arra reagálva, hogy az agrárium területén a digitalizáció és az adatalapú döntéshozatal szerepe jelentősen megnőtt az utóbbi években, a sikeres, hosszútávon fenntartható gazdálkodás ezáltal egyre inkább igényli a digitális eljárások bevezetését.
A Demo Day program keretében olyan szakemberek gyakorlatközpontú előadását hallgathatták meg az érdeklődő gazdálkodók, mint Dr. Márton Alíz, az ÖMKi állattenyésztési csoportvezetője, Dr. Lencsés-Varga Erika és Dr. Tempfli Károly, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Állattudományi Tanszékének egyetemi docensei.
A résztvevők megismerhették a legeltetett állományok esetében alkalmazható szenzortechnikákat, a hagyományos, illetve a Precision Livestock Farming (PLF) adatszerzés módjait. Az állatjóllét szolgálatában elérhető technológiák és digitális megoldások is bemutatásra kerültek, melyek segítik az állomány-egészségügy javítását, valamint a környezet és a takarmányozás optimalizálását. Szó esett a mesterséges intelligencia szerepéről, továbbá a Big Data - nagy adatrendszerek jelentőségéről, melyekkel a prediktív diagnosztika is elérhető. A témák között szerepeltek még a telepirányítási szoftverek előnyei, az egyedi etetés, az állatok reziduáis takarmányfelvétele (RFI), a szarvasmarhák legeltetésének hozambecslése, az automata tejitatási rendszer és a villanypásztorok gépi ellenőrzése, valamint a NIRS lehetőségek takarmányiparban történő használata is.
A Demo Day gyakorlati helyszínét biztosító mintagazdaságban, a Sárréti Mezőgazdasági Kft. tetétleni szarvasmarhatelepén a tartástechnológia digitalizációs elemei a gyakorlatban is megtekinthetőek voltak.
Az AEDIH a további, tervezett programjain is várja az érdeklődőket, melyekről ide kattintva tájékozódhat.
Csatlakozzon a következő, 2025. július 18-án Mosonmagyaróváron tartandó "A digitalizáció megvalósítása a betakarításban" című eseményhez, ahol egy gyakorlatorientált, egynapos intenzív képzés keretében ismerheti meg a precíziós mezőgazdaság legfontosabb technológiáit és azok szerepét a betakarításban.
NAK / Pók Zóra