Mezőgazdasági termelés

A sikeres növénytermesztéshez elengedhetetlen a megfelelő talajművelés és a növényállomány szakszerű fenntartó kezelése. Ennek fontos része a tápanyagpótlás helyes megválasztása, időzítése és megfelelő mennyiségben történő alkalmazása. Különösen a kora tavaszi időszakban, amikor az őszi vetésű növények nitrogén- és vízigénye kiemelkedő, létfontosságú a jó tápanyagellátottság biztosítása.

Egyre gyakoribb probléma, hogy a kijuttatott tápanyagok – a csapadékhiány miatt – nem képesek megfelelően feloldódni, így bár fizikailag jelen vannak a területen, a növények számára nem hozzáférhetők. Ezt a kihívást felismerve egy magyar cég saját fejlesztésű gyártási technológiával kezdett folyékony műtrágyák előállításába, kifejezetten a hazai termesztési körülményekhez igazodva.

A jelenlegi termékpaletta négy különböző formulát tartalmaz, amelyek közös alapját a kalcium-nitrát képezi, amely anyagot szintén házon belül, saját fejlesztésben állítják elő. A cél egy olyan tápanyag kifejlesztése volt, amely a nitrogént könnyen felvehető, azonnali hatást biztosító formában tartalmazza. A kalcium szerepe a növények élettani folyamataiban az utóbbi évek kutatásai alapján sokkal jelentősebb, mint korábban gondoltuk. Kalciumhiány esetén ugyanis más mikro- és makroelemek felvétele is akadályozottá válhat. A kalcium-nitrát használata elősegíti a tápanyagok jobb hasznosulását, különösen a kálium, a foszfor és egyéb mikrotápanyagok esetében, valamint hozzájárul a gyökérzet megerősödéséhez, így a növény hatékonyabban képes a tápanyagok felvételére.

A kalcium (Ca²⁺) – mint sejtfalalkotó elem – nélkülözhetetlen a termés szilárdságának, minőségének és eltarthatóságának biztosításában. Stabilizálja a sejtfalakat, ezáltal növeli a termés ellenállóképességét a szállítással és tárolással szemben, lassítja a gyümölcsök öregedését és romlását, valamint fokozza a héjszilárdságot, csökkentve ezzel a repedés kockázatát. A kalciumhiány következményei közé tartozik a csúcsrothadás (például paradicsomnál vagy paprikánál), a gyenge gyökérfejlődés, valamint a sejtmembránok sérülékenyebbé válása. A kalcium-nitrát alkalmazásával ezek a problémák megelőzhetők, és a növények általános ellenállóképessége is növelhető.

A nitrát-nitrogén (NO₃⁻) a nitrogén egy könnyen felvehető formája, amely gyorsan serkenti a növekedést, és nem savanyítja a talajt, ellentétben az ammóniumformákkal. Fontos szerepet tölt be a fehérjeszintézisben, valamint mobilizálja a kalciumot, elősegítve annak felvételét a gyökéren keresztül. Mivel nem kötődik le könnyen a talajban, hatékonysága savanyú és meszes talajokon egyaránt kiváló.

Az öntözéses gazdálkodás terjedésével a folyékony műtrágyák előnye tovább növekszik, hiszen az öntözővízzel együtt kijuttathatók, így nincs szükség külön menetben történő kiszórásra.

A kalcium-nitrát használata nemcsak a növények, hanem a talaj szempontjából is kedvező hatású. Javítja a talajszerkezetet és a vízelvezető képességet, különösen a homokos talajokon. Hozzájárul a talaj porozitásának növeléséhez, ami javítja a víz- és levegőáramlást a gyökérzónában. A kalcium továbbá erősíti a növények cellulóz- és ligninstruktúráját, így azok jobban ellenállnak a különböző környezeti stresszhatásoknak, például az aszálynak vagy a fagyveszélynek.

A termékpalettában cinket, magnéziumot és káliumot is tartalmazó formulák is megtalálhatók, amelyek lehetővé teszik, hogy a gazdálkodók a kultúra igényeihez és a növények fenológiai állapotához igazodva biztosítsák az optimális tápanyagutánpótlást.

A folyékony műtrágyák hasznosulása kiszámíthatatlan időjárási viszonyok között is kielégítő, ellentétben a szilárd formulákkal, amelyek beoldódásához csapadékra van szükség. Csapadék hiányában a szilárd műtrágyák gyakran hatóanyag-veszteséget szenvednek.

Éppen ezért a tavaszi időszakban – amikor az őszi vetésű növények nitrogén- és vízigénye a legnagyobb – különösen indokolt a gyorsan hasznosuló, megbízható tápanyagformák alkalmazása.

 

Forrás: Besenyei Zoltán, ügyvezető, ProgressKémia Kft. (+36 20 941 3019 - Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.)

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám