Mezőgazdasági termelés

Az állattenyésztési élelmiszerláncban tevékenykedő, hasonló gondolkodású uniós partnerekből álló „Európai Állattenyésztés Hangja” elnevezésű csoport újabb kommunikációs anyagában a brojlercsirkék szállítás közbeni minimális férőhelyméretének növelésére irányúló új javaslat nem kívánt következményeire, annak a gazdaságosságra és a környezetvédelmi költségekre gyakorolt negatív hatásaira hívja fel a figyelmet.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) a közelmúltban azt javasolta, hogy növeljék a méretét a brojlercsirkék szállítás közbeni férőhelyének. Egy Magyarországon végzett tanulmány azonban kétségeket vet fel az intézkedés tényleges állatjóléti hatékonyságával kapcsolatban, ellenben arra hívja fel a figyelmet, hogy a javaslat elfogadása jelentős negatív gazdasági hatással és a környezetvédelmi költségek növekedésével járna.

Az Európai Bizottság a „Termelőtől a fogyasztóig” stratégia részeként új szabályokat javasolt az állatok szállítására vonatkozóan, amelyek célja, hogy mérsékeljék a szállítás során fellépő stresszt és csökkentsék a sérülések előfordulását. A fő intézkedések között szerepel a csirkék számára a szállítóládákban rendelkezésre álló férőhely méretének növelésére irányuló kötelezettség. Az EFSA ajánlásai szerint egy 3 kg-os csirke esetében a minimális férőhely mérete a jelenlegi 160 cm²/kg-ról 201 cm²/kg-ra nőne, ami 26-34%-os férőhely-növekedést jelentene. Ez a változás csökkentené az utankénti szállítható állatok számát, ami kihatással lenne az ellátási lánc költségeire és az ágazat környezeti hatásaira egyaránt.

Fotó: ELV - Evaluating Broiler Transport Density: Unintended Consequences of New EU Regulations

A csirkeszállítás soráni állatsűrűség-csökkentés következményeinek értékelése – Magyarországi példa

Dr. Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) igazgatójának és Dr. Szőllősi László, a Debreceni Egyetem docensének legfrisebb jelentése a brojlercsirkék szállítására vonatkozó új európai szabályozás hatásaira világít rá. A két magyarországi vágóhíddal együttműködve elkészített tanulmány célja az volt, hogy felmérje a csirkék szállítási sűrűségének az EFSA ajánlásainak megfelelően történő csökkentésének hatásait.

A tanulmány eredményei jelentős gazdasági, környezeti és állatjóléti következményeket tárnak fel. Gazdasági szempontból a szállítási sűrűség csökkentése a szállítási költségek megnövekedésével járna és infrastrukturális beruházásokat tenne szükségessé, ami végső soron a baromfihús árának emelkedését eredményezné. Környezetvédelmi szempontból a szállítási utak számának növekedése az üvegházhatású gázok kibocsátásának és az erőforrás-felhasználásnak a növekedéséhez vezethet.

Érdekes módon a tanulmány megkérdőjelezi azt a feltételezést, hogy az alacsonyabb szállítási állatsűrűség javítja az állatok jólétét. A várakozásokkal ellentétben az eredmények azt mutatták, hogy a szállítás során megnövekedett a sérülések száma és nőtt az elhullások száma, ami valószínűleg a madarak fokozott mozgásának és a szállítóládákon belüli instabilitásnak tudható be. Az esettanulmány feltárta, hogy a jelenlegi szabályok szerinti állatszállítás (10 csirke/szállítóláda) esetén az egy teherautóra jutó elhullások száma alacsonyabb volt és kevesebb madárnál fordult elő végtagsérülés és zúzódás, mint a javasolt szabályozás szerinti állatszállítás (7 csirke/szállítóláda) esetében. A szállított állomány átlagos súlya 2,84, illetve 2,9 kg volt, a szállítási távolság pedig 72 km.

A javasolt változtatások logisztikai és környezetvédelmi kihívásai

A megnövekedett helyigény több szállítójármű bevonását tenne szükségessé, meghosszabbítaná a kirakodási időt és megnövelné a szállítási mozgásokat, ami fokozná a vállalatok környezeti hatását. A hideg időjárási viszonyokat is érdemes számba venni, hiszen az alacsony hőmérséklet is döntő szerepet játszhat a szállítás során, ki kell emelni, hogy a ládánként meghatározott jelenlegi állatlétszám segít megelőzni az alacsony hőmérséklet által okozott hőstresszt, különösen a tojótyúkok és a naposcsibék esetében.

Dr. Csorbai Attila és Dr. Szőllősi László kutatási eredményei az uniós állatszállításokra vonatkozó szabályozás árnyaltabb megközelítésének fontosságára hívja fel a figyelmet, olyan megközelítést szorgalmaznak, amely egyensúlyt teremt az állatjólét, valamint a gazdasági és környezeti fenntarthatóság között. Tanulmányuk rávilágít arra, hogy további kutatásokra van szükség a különböző éghajlati viszonyok és szállítási távolságok vonatkozásában, hogy teljes mértékben megértsük ezen szabályozási változtatások szélesebb körű hatásait, következményeit.

Összefoglalóan elmondható, hogy ez a jelentés fontos emlékeztetőül szolgál arra vonatkozóan, hogy a jó szándékú szakpolitikáknak nem kívánt következményei is lehetnek. Ahogy az EU halad előre ezekkel a szabályozásokkal elengedhetetlenné válik a valós hatások átfogó értékelése annak biztosítása érdekében, hogy az állatjólét javítása ne menjen a gazdasági fenntarthatóság és a környezeti felelősségvállalás rovására.

A teljes hazai tanulmány a BTT honlapján itt érhető el.

Forrás: https://meatthefacts.eu/

Evaluating Broiler Transport Density: Unintended Consequences of New EU Regulations

NAK/Borovka Zsuzsa

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

Őstermelői adatok lekérdezése

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
  • Egyéb NAK megkeresésNAK együttes védjegy használata, Jogsegélyszolgálat, Közérdekű adat megismerési iránti igény, Közhiteles adatbázisban való adatjavítás kérés, Védjegy bejelentés, Egyéb (Egyéb típusú ügy(menet) indítása előtt kérjük, győzödjön meg róla, hogy fenti választható űrlap kategóriák között, nincs-e megfelelő, mert konkrét ügytípus választással az ügyintézési idő jelentősen csökkenthető!)
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám